Archive

Posts Tagged ‘yazılım’

Bir Yazılım Mühendisinin Hayatı – Bölüm 2

Mart 21st, 2013 2 comments

İkinci bölümle devam ediyoruz. Birinci bölüm için buraya tıklayın.

Üzerinde saatlerce çalıştığımız bir scripti ilk defa çalıştırmayı denediğimiz zaman:


Devamını Oku…

Bir Yazılım Mühendisinin Hayatı – Bölüm 1

Mart 21st, 2013 No comments

Yazılım mühendislerinin hayatına bir de böyle bakın.. Bu tarz şeyler yaşamıyorsanız gerçekten bir yazılım mühendisi olup olmadığınızı sorgulayın derim 🙂

Google’da arama yapmadan bir problemi çözdüğümüz zaman:


Devamını Oku…

iCity Proje Videosu

Haziran 9th, 2011 No comments

IBM Yazılım Akademisi 2011 yarışmasında finale kaldığımız iCity projesi için çektiğimiz videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazılım Testi Nedir?

Aralık 30th, 2010 6 comments

Yazılım testi, yazılımın daha önce tanımlanmış teknik ve işlevsel gereksinimleri karşılayıp karşılamadığının ve yazılımın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığının kontrolüdür. Yazılım test süreci de temel olarak elde edilen ürünün beklenen kalitede olduğunu belirlemek, değilse istenilen kaliteye ulaştırılmasını sağlamayı amaçlayan bir süreçtir. Kalite düzeyi müşteri tarafından maliyet analizi göz önüne alınarak belirlenir. Bilgisayar sistemleri hatalar barındırır. Bu hatalar insan (geliştirici, analist vb.) ve donanım kaynaklı olabilir ve hatalar maddi ve/veya prestij kayıplarına neden olabilir. Yazılım test surecinin proje döngüsüne katılmasıyla bu kayıplar en aza indirebilir. Burada unutulmaması gereken şey mükemmel yazılım olmadığı ve bir yazılımın asla %100 test edilemeyeceğidir. Bir yazılımı %100 oranında test etmeye çalışmak hem maddi gerekçelerle hem de pratik olarak mümkün olmadığından, yazılımın beklendiği gibi çalıştığını gösterebilecek sınırlı sayıda ancak özenle seçilmiş bir test kümesinin belirlenmesi ve bu test kümesi üzerinden test yapılması daha mantıklıdır.

Devamını Oku…

%d blogcu bunu beğendi: