İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

Microsoft Yaz Okulu 2010 Ankara Başladı

Last updated on Ekim 18, 2011

Microsoft’un her sene düzenlediği Yaz Okulu programının Ankara ayağına bu sene ben de katılıyorum. Bu hafta sonu itibariyle 1 haftayı geride bırakmış oluyoruz. İlk iki gün Windows Server 2008 R2 işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapma fırsatımız oldu. Genel bir tanıtımdan sonra Hyper-V ile sanal makine kurulumu, konfigurasyonu ve kullanımı konusunda MVP hocamız Muammer Benzeş’ten eğitimler aldık. Bunun yanında sanal makine üzerinde IIS ile web sunucusu kurulumu, DNS, DHCP ve bazı diğer Windows Server rolleri hakkında uygulamalı örnekler yaptık.

Haftanın son 3 gününde ise SQL Server 2008 R2 konusunda eğitimler aldık. Kurulum ve konfigurasyonun ardından SQL Server’ın arka plandaki çalışma mantığını ultra-enerjik hocamız 🙂 MVP Osman Çokakoğlu çok güzel anlattı. Yine SQL Server ile ilgili veritabanı ve tabloların oluşturup yönetilmesi, yetkilendirme mekanizması, backup ve restore konularına değindik. SQL Server servislerinden Analiz Servisi, Raporlama Servisi ve Entegrasyon Servisi konularına da giriş yaptık ama zaman olsaydı heralde 1 hafta daha anlatabilirdi hocamız. Kısmet değilmiş onların detaylarına da artık kendimiz bakacağız.

Sonuç olarak Microsoft Yaz Okulu’nun bana çok faydalı olacağını umarak başlamıştım ve şimdilik gayet iyi gidiyor. Önümüzdeki hafta C#, ASP.NET ve Silverlight eğitimleri ile devam edeceğiz. Umarım onlar da faydalı geçer.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: