Microsoft Yaz Okulu 2010 Ankara’nın Ardından

Microsoft Yaz Okulu Ankara bu sene Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yapıldı. Benim de katılmış olduğum bu organizasyon bugün itibariyle sona erdi. 4 haftalık bu maratonun ilk haftasının ardından düşüncelerimi paylaşmıştım.

2. haftamız da ilk hafta gibi verimli geçti. İlk 2 gün Oğuz Yağmur ile C#’ın derinliklerine dalarken, son 3 gün ise Daron Yöndem ile ASP.NET ve Silverlight üzerine çalıştık. Özellikle Oğuz Yağmur ile yaptığımız çalışmalar çok verimli geçti. MVP Pattern, Reflection gibi üst düzey konulara girme şansımız oldu.

3. haftaya gelindiğinde bizi XNA Game Framework, Sharepoint ve Windows Embedded konuları bekliyordu. XNA Game Framework’le çok çalıştığımızı söyleyemem. Onun yerine Unity isimli bir araçla görsel olarak basit oyunlar tasarladık. Bir günlük Sharepoint eğitimi maalesef süre olarak yetersiz kaldı. Sharepoint çok geniş bir ürün ancak bir günde sadece temel özellikleri üzerinde durabildik. Windows Embedded eğitimi ise daha renkli geçti diyebilirim. Emulatör kullanarak küçük bir cihaza işletim sistemi kurduk, bu işletim sistemi üzerinde C++ ve C# projeleri çalıştırdık. Hocamız ayrıca gömülü sistemler üzerine bir sunum yaptı ve çok faydalı bilgiler verdi. Bilgisayarlarda (desktop, laptop, netbook aklınıza ne geliyorsa) kullanılan işlemci sayısının, dünya üzerinde üretilen işlemcilerin sadece %2’si olduğunu duyunca biraz da olsa  hayal kırıklığına uğradım 🙂

Son haftada bir günlük Windows Phone eğitiminin ardından C# üzerinde paralel programlama konularına değindik. Son üç günde ise bizden öğrendiklerimizi kullanarak basit bir proje yapmamızı istediler. Proje olarak SQL Server 2008 veritabanlı, ASP.NET’li, MVP Pattern kullandığımız bir web sitesi yaptık ve sertifikamızı alarak kursu tamamladık.

Bunlar yaz okulunun eğitim kısmıydı ama yaz okulu tabi ki sadece eğitimden ibaret değildi. Güzel insanlar tanıdık, alanında uzman önemli kişilerle tanışma, sohbet etme fırsatı bulduk. Yaz okulunun en eğlenceli kısmı ise aralarda oynadığımız Quake 3 ve Half-Life oldu. 🙂

Share

Microsoft Yaz Okulu 2010 Ankara Başladı

Microsoft’un her sene düzenlediği Yaz Okulu programının Ankara ayağına bu sene ben de katılıyorum. Bu hafta sonu itibariyle 1 haftayı geride bırakmış oluyoruz. İlk iki gün Windows Server 2008 R2 işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapma fırsatımız oldu. Genel bir tanıtımdan sonra Hyper-V ile sanal makine kurulumu, konfigurasyonu ve kullanımı konusunda MVP hocamız Muammer Benzeş’ten eğitimler aldık. Bunun yanında sanal makine üzerinde IIS ile web sunucusu kurulumu, DNS, DHCP ve bazı diğer Windows Server rolleri hakkında uygulamalı örnekler yaptık.

Haftanın son 3 gününde ise SQL Server 2008 R2 konusunda eğitimler aldık. Kurulum ve konfigurasyonun ardından SQL Server’ın arka plandaki çalışma mantığını ultra-enerjik hocamız 🙂 MVP Osman Çokakoğlu çok güzel anlattı. Yine SQL Server ile ilgili veritabanı ve tabloların oluşturup yönetilmesi, yetkilendirme mekanizması, backup ve restore konularına değindik. SQL Server servislerinden Analiz Servisi, Raporlama Servisi ve Entegrasyon Servisi konularına da giriş yaptık ama zaman olsaydı heralde 1 hafta daha anlatabilirdi hocamız. Kısmet değilmiş onların detaylarına da artık kendimiz bakacağız.

Sonuç olarak Microsoft Yaz Okulu’nun bana çok faydalı olacağını umarak başlamıştım ve şimdilik gayet iyi gidiyor. Önümüzdeki hafta C#, ASP.NET ve Silverlight eğitimleri ile devam edeceğiz. Umarım onlar da faydalı geçer.

Share