İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

Ubuntu’da LAMP Server Kurulumu

Last updated on Şubat 18, 2011

Ubuntu üzerinde PHP ve MySQL uygulamaları geliştirmek istiyorsak, öncelikle gerekli bileşenleri sistemimize kurmamız gerekiyor. Bu bileşenler LAMP (Linux-Apache-MySQL-PHP) adı altında toplanmıştır. Bunları sistemimize kurmak için şöyle bir yol takip edebiliriz.


Not: Ben Ubuntu 10.4 üzerinde kurulumları gerçekleştiriyorum. Daha eski bir Ubuntu sürümüne sahipseniz kurulumlarda ufak tefek farklılıklar olabilir.

PHP sunucu tarafında çalışan bir dil olduğu için sistemimize öncelikle PHP destekli bir web sunucusı kurmalıyız. Bunun için Apache sunucusunu kullanabiliriz. Bir terminal açarak aşağıdaki kodu giriyoruz ve Apache sunucusunu yüklüyoruz.

sudo apt-get install apache2

Kurulum sonunda apache otomatik olarak başlatılacaktır. Siz de benim gibi bu aşamada

apache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 127.0.1.1 for ServerName

hatasını alırsanız endişelenmeyin. Sunucumuz bu şekilde de çalışabilir ancak bu hatadan kurtulmakta fayda var.

sudo gedit /etc/apache2/conf.d/fqdn

komutunu yazıyoruz ve açılan sayfaya “ServerName localhost” (tırnaklar yok) yazıyoruz. Böylece artık apache sunucusu başlatılırken böyle bir hata ile karşılaşmayacağız. Bunu test etmek için apache sunucumuzu yeniden başlatabiliriz.

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Apache’yi yeniden başlatmak için yukarıdaki gibi bir komut yazıyoruz. Hiçbir hata almadan sunucunun yeniden başlatılmış olması gerekiyor. Aynı şekilde restart yerine “stop” veya “start” yazarak sunucuyu durdurabilir veya çalıştırabiliriz.

Şimdi sunucumuzun çalışıp çalışmadığını test etmek için tarayıcımızın adres çubuğuna http://localhost veya http://127.0.0.1 yazıyoruz. Karşımıza “It Works” başlıklı örnek bir sayfa çıkıyorsa kurulumu doğru yapmışız demektir. Sırada PHP5 kurulumu var. Aşağıdaki komutu yazarak sistemimize PHP5 kuruyoruz.

sudo apt-get install php5

Bu komut Apache sunucusunun PHP5 ile uyumlu çalışması için gerekli paketleri de yükleyecek ve Apache sunucusunu yeniden başlatacak. PHP kurulumu tamamlandıktan sonra MySQL kurulumuna geçiyoruz.

sudo apt-get install mysql-server libapache2-mod-auth-mysql php5-mysql

komutunu kullanarak MySQL’i sisteme kuruyoruz. Kurulumun ortasında terminal içerisinde mavi bir ekran açılıp “root” kullanıcısı için bir şifre belirlememizi isteyecek. Bu ekranda şifremizi yazdıktan sonra kurulum tamamlanacak.

Terminal kullanarak MySQL üzerinde işlemler yapabilmemiz mümkün. Bunun için öncelikle MySQL’e giriş yapmamız gerekiyor. Terminal üzerinde

mysql -u root -p

yazdığımızda bize az önce belirlediğimiz şifreyi soracak. Şifreyi doğru bir şekilde girdiğimizde bize bir connection id verecek ve MySQL’e bağlanmış olacağız. Bağlantıyı yaptıktan sonra her türlü MySQL komutunu terminal üzerinden çalıştırmamız mümkün. Örnek olarak bir veritabanı oluşturabiliriz. Bunun için terminalde

CREATE DATABASE myDatabase;

yazmamız yeterli olacaktır. Tabi bütün veritabanı işlemlerini terminalden yapabiliyor olsak da görsel arayüz sunan phpMyAdmin gibi programlar kullanmak da mümkün. Sistemimize phpMyAdmin yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırabiliriz.

sudo apt-get install phpmyadmin

Kurulum sırasında terminal içerisinde bir ekran açılıp size bazı bilgiler soracak ve veritabanı root şifrenizi isteyecek. Bu bilgileri girdikten sonra kurulum tamamlanacak. Kurulumun ardından http://localhost/phpmyadmin adresini kullanarak phpMyAdmin arayüzüne erişebilirsiniz ancak ilk denemenizde sayfa bulunamadı gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda terminalde

sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf

komutu ile apache config dosyasını açıyoruz dosyanın en altında şu satırı ekliyoruz.

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

Bu satırı ekledikten sonra sayfayı kaydedip çıkıyoruz ve alttaki komutu kullanarak apache sunucusunu yeniden başlatıyoruz.

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Apache sunucusu yeniden başladıktan sonra http://localhost/phpmyadmin adresinden uygulamaya erişebilir ve veritabanı işlemlerimizi buradan halledebiliriz. Herkese kolay gelsin..

Share

3 Comments

 1. CEt
  CEt Temmuz 8, 2013

  eyw

 2. kuramayan
  kuramayan Mart 8, 2014

  merhaba.
  Ben adımları uyguluyorum ama nedense kurulmuyor couldn’t …. hatası verıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: