İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

Havelsan Stajı

Last updated on Şubat 18, 2011

Geçtiğimiz yaz 6 haftalık zorunlu stajımı HAVELSAN’da yapma fırsatı buldum. Her ne kadar stajım yaklaşık 3 ay önce bitmiş olsa da yazmak bugüne kısmet oldu. HAVELSAN’da staj yapmak iyi midir, faydası nedir, ne iş yaptırırlar gibi sorulara cevap arayan arkadaşlara faydalı olabilmek amacıyla böyle bir yazı yazmak iyi olur diye düşündüm.


HAVELSAN Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait ve bünyesinde çoğunluğu mühendis 1200 civarında personel çalıştıran büyük bir firma. Çoğunlukla askeri projeler üzerinde çalıştıkları için gizlilik koşulları nedeniyle stajyer olarak projelerle direk alakalı işler yapmanız pek mümkün olmuyor. Bu tabii ki sizin staj koçunuzun tutumuyla da alakalı ancak genelde stajyerlere verilen işler askeri projelerle direk alakası olmayan işler oluyor.

Ben stajımı Havelsan Simülatör Teknolojileri Merkezinde yapmış olmama rağmen, o birimde yapılan uçak veya helikopter simülatörleri ile ilgili projelerin herhangi birinde görev almadım. Onun yerine Simülatör Teknolojileri Merkezinde çalışanların proje geliştirirken kullandığı PHP tabanlı bir web uygulamasına bazı yeni özellikler ekledim. Herhangi bir projeyle direk alakalı olmayan bu işi yapma şansım olduğu için şanslı bile sayılabilirim çünkü stajyerlerin daha yoğun olduğu dönemlerde iş verilmeyen hatta bir süre bilgisayarı olmayan arkadaşlarım oldu.

Havelsan’ın stajyerlere pek güvenmediği bir gerçek. Kendi açılarından haklı oldukları noktalar mutlaka vardır ancak bazı kurallar bana biraz abartı gibi geldi. İlk staja başladığımız gün bizlere Havelsan’da neler “yapmayacağımız” uzun uzun anlatıldı. Bunların bir kısmı her kurumda uyulması gereken temel kurallar olsa da içeriye telefon sokamamak gibi abartılmış güvenlik kurallarıyla da karşı karşıya kalıyorsunuz. Şaşırdığım başka bir nokta da stajyerleri geçtim birçok mühendisin bile internete erişiminin olmamasıydı. Hem stajyerler hem de çalışanların bir bölümü internete ancak ortak bir odada sınırlı süre girebiliyor. Bunun yanında internete kendi bilgisayarıyla girebilen mühendisler de var. Sanırım bu durum askeriyede uygulanan hiyerarşik düzenin bir yansıması. Zaten Havelsan bünyesinde çalışan çok sayıda asker kökenli insan var. Bunun dışında size verilen elektronik kartların da sadece ana binaya ve yemekhaneye girip çıkmanıza izin verdiğini söylememe gerek yok sanırım.

Havelsan’ın sosyal ortamından bahsedecek olursak öncelikle çalışanların birbirleriyle iletişiminin zayıf olduğunu söyleyebilirim. Kimse kaytarmasın diye böyle olması mı isteniyor yoksa başka bir sebep mi var anlayamadım ancak sigara içmek için dışarı çıkanların haricinde birbiriyle konuşan insan bulmak zor. Bu görüntüsüyle Havelsan sıkıcı bir kamu kurumunu andırıyor diyebilirim. Çalışanların sosyalleşmesi için kafeterya, pastane, bilardo masaları, langırt tarzı şeyler de düşünülmüş ancak benim gördüğüm bunları kullanan sabit bir ekip var ve geri kalanlar için bunlar pek bir şey ifade etmiyor. Bunların dışında  ara sıra müzikli danslı bazı etkinlikler, Anıtkabir gezileri, yılbaşı partileri gibi etkinlikler de düzenleniyormuş ancak ben hiç birine denk gelmedim. Son olarak Havelsan’da yemeklerin yemekhane standartları düşünüldüğünde gayet iyi çıktığını da söyleyeyim 🙂

Yaşadığım bazı sıkıntılara rağmen Havelsan stajımın hem mesleki açıdan hem de dünya görüşü açısından faydalı geçtiğini söyleyebilirim. Mesleki olarak PHP bilgilerimi geliştirdim ve MySQL veritabanı üzerinde pratik yapma fırsatım oldu. Belki küçük bir firmada daha fazla iş yapma ve daha çok şey öğrenme şansım olabilirdi ancak iş hayatına atılmadan önce Havelsan gibi büyük kuruluşları da tanımak gerekir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak ben sadece kendi çalıştığım bölümde yaşadıklarımı buraya yansıtmaya çalıştım. Havelsan büyük bir yer diğer birimlerinde veya diğer şubelerinde mutlaka farklılıklar olabilir. Havelsan’da staj yapma imkanınız olursa gidin derim. Kafa dengi birkaç stajyer bulamazsanız sıkılabilirsiniz. Mesleki açıdan da çok birşey beklemeden giderseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız ama dediğim gibi çalışmaya başlamadan önce Havelsan, Aselsan tarzı kuruluşları görüp ona göre kariyer planı çizmek yararınıza olur. Sonuçta staj yapmanın en önemli amacı da budur. Hem CV’de Havelsan stajı da fena durmaz heralde 🙂

Share

19 Comments

 1. Mustafa
  Mustafa Haziran 2, 2011

  hocam peki giyim konusundaki kurallar nasıl?

 2. seckintozlu
  seckintozlu Haziran 2, 2011

  giyim konusunda çok sıkı değiller erkekler için kot pantolon, tişört falan serbest takım elbise gibi bir zorunluluk yok. top sakal falan da olabiliyor ama çok abartmamak lazım yine de 🙂

 3. Ömer
  Ömer Şubat 14, 2012

  Peki hocam sizin bölüm elektrik elektronik miydi, bilgisayar müh

 4. merve
  merve Ocak 16, 2013

  ben havelsan basvuru formunu bulamadım malesef bir link atar mısınız? şimdide tesekkür ederim .

  • seckintozlu
   seckintozlu Ocak 17, 2013

   Havelsan disaridan basvuru kabul ediyor mu bilmiyorum ben okul araciligi ile basvurmustum.

 5. ayse
  ayse Nisan 16, 2013

  basi kapali stajer olark grebilirmyz

 6. betül
  betül Ekim 26, 2013

  link atar mısınız başvuru için (lise)

 7. Ekrem
  Ekrem Mayıs 21, 2014

  Merhabalar,
  Ben bir şey sormak istiyorum. Ben bu sene stajımı havelsanda yapıcam, fakat ücret alınıyomu öğrenmek istiyorum?

 8. seckintozlu
  seckintozlu Mayıs 21, 2014

  Hayir ben almamistim. Oglen yemeklerinden ve servislerden faydalanabiliyorsun. @Ekrem

 9. Enes
  Enes Mayıs 28, 2014

  Merhabalar,
  Ben endustri muhendisiyim. Havelsan icinde uretim staji
  Yapabilecegimiz bi departman var mi , uretimle
  alakali bir kisim mevcut mu??

 10. betül
  betül Nisan 27, 2015

  staj yaparken en lazım şey internet… takıldıkça bakmak lazım o sorunu nasıl aştın ?

  • seckintozlu
   seckintozlu Nisan 28, 2015

   Aynen oyle. Internet olmadigi icin bir alt kattaki internet odasina gidip arastirma yapman lazim, bulduklarini da not alip kendi bilgisayarinda deniyorsun. Calismazsa asagi inip tekrar bakman lazim. Ben PHP/MySQL ile ilgili bir proje yapiyordum ve o zamana kadar hic tecrubem yoktu, dolayisiyla gunumun cogu asagi inip yukari cikmakla geciyordu. Normalde yarim saatte yapabilecegin birsey yarim gun surebilir bu sebepten oturu.

 11. Nur
  Nur Eylül 16, 2015

  merhaba
  ben bu okul yılı Havelsanda lise stajı yapacağım.. lise stajyerleri hakkında bir bilginiz var mı ?

  • seckintozlu
   seckintozlu Eylül 18, 2015

   Malesef lise stajiyla ilgili pek bir bilgim yok. Stajinizda basarilar dilerim.

 12. BGK
  BGK Ocak 26, 2016

  Merhaba,
  Yazı güzel olmuş stajer arkadaşım. Lakin bir iki noktaya dikkat çekmek isterim. Askeri projelerin gizlilik dereceli olmasından dolayı, bu projelerin yapıldığı firmalarda güvenlik önlemi olarak cep telefonlarının alınması gayet normaldir. Şirket içindeki bölümlerin hepsinde Simülasyon Merkezinde olduğu gibi internet ile ilgili bir sistem yoktur. Yapılacak işe göre internet kullanıcı ve bilgisayar verilen stajerlerde bulunmaktadır.

  HAVELSAN’da stajerlik yapanların en büyük avantajı, CV lerinde verdikleri referanstır.

  HAVELSAN da stajerlik düşünenler, Şirketin İnsan Kaynaklarından bilgi alabilirler.

  Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: